Czasami potrzeba pieniędzy i jedynym wyjściem na ich uzyskanie jest wzięcie od banku kredytu gotówkowego. Należy wtedy przekonać bank, że ma się wysoką zdolność kredytową, czyli zdolność do tego, aby spłacić zadłużenie w wyznaczonym terminie. To właśnie stanowi najważniejszą informację dla banku, gdzie udziela małych i dużych sum pieniężnych swoim klientom.
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Jest na to kilka sposobów.
Na co bank zwraca uwagę?
Najpierw trzeba się zastanowić, na co bank zwróci uwagę przy rozpatrywaniu wniosku. Co oczywiste, najpierw spojrzy na dochody klienta oraz wartością zobowiązań, dzięki czemu uzyska się dochód netto. Warto więc obniżyć nasze comiesięczne wydatki do minimum. Ważne będą również dodatkowe zobowiązania. Posiadanie już kredytu lub zadłużeń na karcie kredytowej stanowi istotną przeszkodę.
Istotne stanie się źródło dochodów. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest zawsze o wiele lepiej widziana niż umowa o zlecenie lub o dzieło. Nie znaczy to, że pracujący na umowę zlecenie kredytu nie dostaną. Odpowiednio wysokie dochody zmniejszą wagę tego faktu.
Wiek i stan cywilny kredytobiorcy będzie brany pod uwagę. Liczba osób w gospodarstwie domowym, a więc koszt utrzymania i wysokość zobowiązań stanowi dla banku istotną kwestię. Współmałżonek może pomóc w spłacaniu kredytu, ale trójka dzieci stanowi poważne obciążenie. Jeśli jednak mąż lub żona nie ma jasnej zdolności kredytowej, lepiej postarać się przed kredytem o rozdzielność majątkową, a wtedy nie bank nie weźmie pod uwagę zadłużeń drugiej osoby.
Na zdolność kredytową wpłyną również czynniki zewnętrzne- wysokość stopy procentowej, marża kredytowa, a nawet waluta, w której klient zarabia i w której chce kredyt wziąć.
Warto pomyśleć o tych warunkach przy próbie uzyskania kredytu.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Najlepiej jak najwcześniej zadbać o to, aby w Biurze Informacji Kredytowej nie znalazły się negatywne informacje o zobowiązaniach z przeszłości. Trzeba na czas spłacać kartę kredytową, raty w poprzednich kredytach a nawet spłacać wszystkie otrzymanie mandaty. To wpłynie pozytywnie na wizerunek klienta i stanie się on bardziej wiarygodny.
Najlepiej też spłacić przed wypełnieniem wniosku swoje wszystkie zobowiązania. Brak innych obciążeń to zawsze dla banku dobra wiadomość. Jeśli jest to niemożliwe, warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który wydłuży okres spłaty i zmniejszy raty. Można również przenieść kredyt do banku z mniejszym oprocentowaniem, jeśli istnieje taka szansa. Równie ważny będzie też wkład własny, co zmniejsza oprocentowanie. Choć jest to potrzebne głównie w kredytach hipotecznych, to warto poszukać dofinansowania ze strony państwa, które zwiększy wkład własny.
Można również znaleźć poręczyciela lub dodatkowego kredytobiorce. Przejmie on w sytuacji kryzysowej odpowiedzialność prawną lub finansową za kredyt. Niełatwo znaleźć taką osobę, ale będzie ona wielkim zabezpieczeniem, dzięki któremu bank chętniej udzieli pożyczki.
Istnieje również szansa na wydłużenie okresu spłat kredytowych, ponieważ obniża się wtedy rata kapitałowo-odsetkowa. Zwiększa to zdolność kredytową. Rata stała jest dobrym wyjściem, ponieważ zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie pierwszej raty, a raty stałe są nawet o 25% tańsze niż malejące.
Skorzystanie z innych ofert banku może zmniejszyć jego marżę w przypadku kredytu lub obniżyć oprocentowanie. Jako stali klienci banku stajemy się dla niego o wiele bardziej wiarygodni.