Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że przechowywanie pieniędzy i oszczędności w domu mija się nieco z celem. I prawdopodobnie nie masz też pomysłu, co innego możesz zrobić ze swoim kapitałem. Ciężko jest bez doświadczenia inwestować – czy to w sztukę, złoto czy inne dobra materialne, jeszcze trudniej jest na przykład grać na giełdzie. Do tego potrzeb zresztą większego kapitału niż kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. A co mają zrobić posiadacze tymczasowo skromnych zasobów – kilku tysięcy złotych? Odkładanych pieczołowicie z każdej wypłaty z myślą o przyszłości swoich dzieci lub zaplanowanych na kupno nowego, rodzinnego samochodu lub wspólne wakacje? Odpowiedź jest bardzo prosta.
Wpłać pieniądze na lokatę!
Lokaty bankowe są bardzo bezpiecznym i popularnym sposobem oszczędzania i przechowywania pieniędzy. Przede wszystkim chronią przed inflacją, ponieważ wypłaca się zawsze swój kapitał plus odsetki, który zdążyły narosnąć w czasie kapitalizacji. Lokata to w sporym skrócie rodzaj pewnej umowy między użytkownikiem a bankiem, w której jedna ze stron, klient, zobowiązuje się wpłacić na pewien określony w umowie czas pieniądze na lokatę, a druga strona, czyli w tym przypadku bank, musi je wypłacić po upływie czasu lokaty. Oczywiście wraz z należnymi klientowi odsetkami. Wydawać by się mogło, że im wyższy procent zysku obiecywany nam w reklamach lokat, tym większy faktyczny zysk. Niestety, nic bardziej mylnego. Jeżeli mowa na przykład o lokacie rocznej z oprocentowaniem 5%, bardzo łatwo możemy obliczyć sobie nasz zysk. Jeśli jednak w ulotce czy reklamie przeczytaliśmy hasło: „lokata trzymiesięczna z oprocentowaniem 5%” to praktycznie możemy być pewni, że pod spodem, maleńkim druczkiem, widnieje dopisek „w skali roku”. Co nie brzmi już niestety aż tak dobrze. Wtedy faktyczny zysk wynosi mniej więcej 1,25%. Jak zatem nie dać się skusić na zbyt obiecującą lokatę i na co zwracać uwagę?
Wybór lokaty
Jest kilka elementów, które są najbardziej ważne w wyborze lokaty. Najważniejsze jest wspomniane oprocentowanie, ALE oprocentowanie lokaty w swojej, odpowiedniej kategorii. Dla przykładu istnieją lokaty krótkoterminowe, na których można mieć większy zysk niż na takiej długoterminowej z wysokim oprocentowaniem. Po drugie istotny jest czas, na jaki planujemy uruchomić lokatę. Przykładowo, jeśli w najbliższym czasie planujemy kupić samochód, nie opłaca się zakładać kilkuletniej lokaty, gdyż pomimo wysokiego oprocentowania zysk z niej nie będzie opłacalny. Ważna jest też częstotliwość, z jaką następuje kapitalizacja – im częściej, tym zysk jest większy, ponieważ kolejne odsetki naliczane są od nowej, coraz to wyższej kwoty. Aby wybrać najlepszą dla siebie lokatę, udaj się do swojego banku i rozwiej swoje wątpliwości.