Kredyt zamiast oszczędności


Finansowanie potrzeb gospodarstwa domowego uzależnia się najczęściej od pensji dorosłych członków rodziny. Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji kryzysowej lub po prostu nietypowej, gdzie większa gotówka jest wręcz niezbędna. W takim przypadku masz właściwie trzy rozwiązania. Pierwszym jest rezygnacja ze spełnienia potrzeby. Drugie rozwiązanie to zaciągnięcie kredytu gotówkowego na w miarę atrakcyjnych warunkach. Trzecia opcja dotyczy zagospodarowania dotychczasowych oszczędności. Oczywiście większość osób najchętniej wybierze trzecią opcję, ale czy to właściwe podejście?

Zdolność kredytowa, a nowoczesna ochrona gospodarstwa domowego

Tak naprawdę kredyt gotówkowy to bardzo tanie, a jednocześnie bezpieczne narzędzie finansowania gospodarstwa domowego pod warunkiem, że posiadasz optymalną zdolność kredytową. Akurat zdolność kredytowa pozwala zrozumieć kredytodawcy, czy jesteś w stanie regulować zobowiązania terminowo, a tym samym uczciwie realizować warunki umowy. Dobra zdolność kredytowa gwarantuje wręcz natychmiastowy dostęp do kredytu i to niekoniecznie krótkoterminowego, np. z poziomu rachunku osobistego lub za pośrednictwem innowacyjnych paneli multimedialnych. Do uzyskania kredytu gotówkowego potrzeba zwyczajowo potwierdzenia dochodów (np. PIT z poprzedniego roku) i przesłania danych (przelew na rachunek bankowy). Jeżeli jesteś stałym klientem banku i pracownicy instytucji mają wgląd do twoich finansów, wtedy zyskujesz jeszcze większą szybkość pozyskania gotówki. A zatem tak naprawdę nie musisz długoterminowo oszczędzać, aby spełnić błyskawicznie potrzeby gospodarstwa domowego. Wystarczy praca nad zdolnością kredytową, skupienie na regulowaniu wszystkich zobowiązań w terminie, lojalność w uczciwej instytucji finansowej.

Kredyt kontra oszczędności

Oszczędności generujesz oczywiście dłuższy czas, co może przynieść wielowymiarowe zyski w postaci poprawy płynności gospodarstwa domowego. Do tego dochodzi praca nad pozytywnymi nawykami, brak stresu po wystąpieniu nagłych wypadków, większe skupienie na wydatkach i udoskonalaniu struktury dochodów. Kredyt natomiast uzyskujesz błyskawicznie, a jego wpływ na oszczędny budżet domowy jest po prostu minimalny. Raty i czas umowy kształtujesz bowiem w mocno elastyczny sposób. W razie problemów ze spłatą kredytu możesz poprosić o podpisanie dodatkowego aneksu, w którym wydłużysz okres kredytowania w zamian za niższe raty miesięczne. To bardzo popularna praktyka, która jest opłacalna dla dwóch stron. Kredytobiorca ma większy spokój w regulowaniu rat, natomiast kredytodawca nieco więcej zarabia ze względu na naliczanie odsetek w dłuższym okresie. Spłata przynajmniej jednego kredytu krótkoterminowego w odpowiednim terminie, bez żadnych problemów daje później szansę na jeszcze tańsze warunki podpisania umowy. Warto zatem przeanalizować tematykę kredyt kontra oszczędności zgodnie z uwarunkowaniami własnego gospodarstwa domowego.

Komentarze zostały wyłączone.