Kredyt konsolidacyjny cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Wszystko dlatego, że coraz chętniej zaciągamy zobowiązania kredytowe. Kredyt konsolidacyjny może nam pomóc, jeśli mamy kłopoty z naszymi zobowiązaniami.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Aby w pełni świadomie skorzystać z tego produktu, trzeba posiadać wiedzę, która nam na to pozwoli. Przede wszystkim należy wiedzieć czym jest kredyt konsolidacyjny, po drugie odpowiednio się do niego przygotować. Kredyt konsolidacyjny polega na zastąpieniu kilku kredytów jednym. Z zasady powinien mieć on niższą ratę kredytową niż jego poprzednik, co pozwoli nam na odciążenie naszego domowego budżetu. Taki zabieg prowadzi rzecz jasna do wydłużenia okresu kredytowania. Jednak dzięki konsolidacji będziemy spłacać jedno zobowiązanie zamiast kilku. Pod tym kątem jest on wygodny i praktyczny. Podjęcie nowego zobowiązania daje też szanse wynegocjowania lepszych warunków.
Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?
W pierwszej kolejności musimy ustalić kwotę konsolidacji, istotna jest tutaj wysokość naszych dotychczasowych zobowiązań. Skonsolidować możemy w zasadzie każde zobowiązanie, począwszy od kredytu gotówkowego, debetu na koncie czy kredytu hipotecznego. Koniecznie musimy też zastanowić się, czy chcemy tylko pokryć nasze dotychczasowe zobowiązania, czy może potrzebna jest nam także dodatkowa gotówka, która pomoże nam podczas trudności finansowych. Nie zapomnijmy też o dostarczeniu dokumentów dotyczących obecnie posiadanych zobowiązań. Podczas zawierania kredytu konsolidacyjnego będziemy mogli także ustalić nową datę spłaty zobowiązania oraz wysokość miesięcznej raty. Jeśli mamy obecnie spore problemy finansowe i dlatego zdecydowaliśmy się na konsolidację kredytu, to koniecznie zastanówmy się na spokojnie, jaka wysokość raty będzie dla nas możliwa do spłaty. Przy czym im mniejsza rata, tym dłuższy okres spłaty. Idąc tym samym tropem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że wraz z długością kredytu wzrasta również koszt kredytu. Z drugiej strony, jeśli nie mamy wyjścia i wiemy, że wysoka rata wpędzi nas w kolejne kłopoty, to nie starajmy się na siłę skrócić okresu kredytowania. Najważniejsze jest, byśmy czuli się stabilnie.
W jaki sposób działa kredyt konsolidacyjny?
Po pozytywnym rozpatrzeniu przez bank naszego wniosku spłaca on dotychczas zaciągnięte zobowiązania, tym sposobem powstaje nowy kredyt – kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu nowy kredyt będziemy spłacać tylko w jednym banku. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przelane bezpośrednio do banku, w którym mieliśmy dotychczasowe zobowiązanie. Jeśli zdecydowaliśmy się również na otrzymanie dodatkowej gotówki na dodatkowe cele, to zostaną one najpewniej przelane na nasze konto, a jeśli zdecydowaliśmy inaczej przekazane nam w formie gotówki we wskazanej placówce. Jak widać uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie jest wcale przesadnie trudne.