Kapitalizacja lokaty


W dzisiejszych czasach lokaty bankowe są bardzo powszechnym sposobem na oszczędzanie i pomnażanie gotówki, jest to bezpieczne lokowanie pieniędzy, które możemy wypłacić w każdej chwili. Lokaty są naszym pewnym zabezpieczeniem, z którego możemy skorzystać w każdej chwili po ulokowaniu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów związanych z zerwaniem umowy. Możemy stracić jedynie zgromadzone odsetki do tej pory, a cały nasz kapitał odzyskujemy w całości.

A czym jest kapitalizacja? Kapitalizacja jest to częstotliwość dopisywania odsetek do zdeponowanego kapitału. Jeśli chodzi o standardowe lokaty to bank nalicza odsetki dopiero wtedy gdy kończy nam się czas trwania umowy. Co jest najmniej korzystną opcją dla klienta. Ale nie zawsze tak jest. Niektóre banki oferują kapitalizację codziennie lub co 3 miesiące. Częsta kapitalizacja jest na pewno lepsza z perspektywy klienta. Im częściej bank dopisuje nam odsetki kapitałowe tym lepiej. Dzięki temu korzystamy z zasady procentu składanego maksymalizując przyszły zysk z lokaty. Zysk z lokaty zależy od oprocentowania i kapitalizacji. Warto wiedzieć, że dwie lokaty o takim samym oprocentowaniu, a innej kapitalizacji przyniosą całkiem inny zysk.

Przy częstym dopisywaniu odsetek przez bank istnieje zasada procentu składanego. Odsetki z pierwszego okresu oszczędzania dolicza się do obecnego salda i w kolejnym cyklu pracuje już większa kwota. A mówiąc prościej to jeżeli mamy kapitalizację odsetek co trzy miesiące to już w czwartym miesiącu zysk przynosi nie tylko odłożony kapitał ale także odsetki za pierwsze trzy miesiące.

Dlatego wybierając dla nas najlepszą lokatę warto jest wybrać taką, która będzie miała najczęstszą kapitalizację odsetek. Najkorzystniejszą będzie lokata z codzienną kapitalizacją jednak jest to rzadko spotykane, ale już lokata z miesięczną kapitalizacją jest dość powszechna. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie oferty banków by znaleźć dla siebie najbardziej korzystny pakiet, a w szczególności jeśli dysponujemy dużym kapitałem. Aby później cieszyć się z trafnego wyboru i z pomnożonych pieniędzy. Lokaty bankowe to świetny sposób na podwojenie gotówki ale należy bardzo rozsądnie wybrać odpowiednią ofertę by później nie być zdziwionym i niezadowolonym. Kapitalizacja i oprocentowanie to dwie najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze korzystnej oferty.

Komentarze zostały wyłączone.