Bardzo dużo osób decyduje się na kupno auta na kredyt, najlepszym kredytem przeznaczonym do kupna auta jest właśnie kredyt samochodowy. Jest on najbardziej opłacalny i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na rynku pojawia się również więcej rozwiązań i ofert banków jednak warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej zanim ostatecznie podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu.
Oprocentowanie jedna z wielu części kredytu samochodowego jest oprocentowanie. W praktyce oprocentowanie jest kilka krotnie wyższe niż stopa referencyjna. U dilerów możemy natomiast liczyć na oprocentowanie w granicach 4-6 procent, natomiast w bankach detalicznych około 6-10 procent. Pamiętajmy że ostatecznie oprocentowanie nie może przekraczać 10 procent, co wynika z ustawy. Niestety musimy wiedzieć że oprocentowanie to jednak nie wszystko. Oprocentowanie to tylko jeden z wielu elementów kredytu obok prowizji, opłat przygotowawczych i ubezpieczenia kredytu. Wszystkie te koszty oraz opłaty zawarte są w RRSO czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, i właśnie ta wartość jest najważniejsza w chwili kiedy ubiegamy się o kredyt, a szczególnie podczas porównywania różnych ofert i wybierania dla siebie tej najkorzystniejszej.
Ubezpieczenie
Do długiej listy kosztów związanych z kredytem samochodowym musimy również doliczyć ubezpieczenie, nawet w sytuacji kiedy decydujemy się na kupno samochodu używanego. Dodatkowe ubezpieczenie AC to forma zabezpieczenia i nie powinno to nikogo dziwić, podobnie jak depozyt karty pojazdu gdzie zabezpieczeniem staje się sam pojazd, a karta zostaje przechowana aż do czasu całkowitej spłaty kredytu. Nie posiadając karty pojazdu nie możemy go w żaden sposób być. Niestety ubezpieczenie to nie koniec wydatków związany z kredytem samochodowym. Są jeszcze takie koszty które mogą wyjść na jaw dopiero po podpisaniu umowy z bankiem. Każde negocjacje związane ze zmianą terminu spłaty kredytu czy też dopisania współwłaściciela pojazdu mogą kosztować nas nawet około 200 zł.
Klient lubiany przez bank
Czasami zastanawiamy się jakie cechy powinien posiadać klient który ma szansę na wynegocjowanie najlepszych warunków umowy kredytowej. Jak się okazuje nie jest to takie proste gdyż jeden. profil idealnego klienta nie istnieje. Banki określają kryteria udzielania kredytu w bardzo dowolny sposób, choć niewątpliwie najważniejszą kwestią jest wysokość naszych zarobków oraz historia kredytowa danego klienta. Jednak nie oznacza to, ze dwie osoby posiadające takie same zarobki dostaną identyczne warunki kredytu.