Dlaczego warto zaciągać kredyty samochodowe?


Dla większości osób zaciągających kredyty, najważniejszą kwestią decydującą o ich wyborze jest oczywiście łączny koszt całego zobowiązania. I choć tendencja ta jest całkowicie słuszna, to jednak warto przy wyborze finansowania zakupionego auta zastanowić się, jaki sposób finansowania takiej inwestycji będzie odpowiedni. Kredyty samochodowe to produkty finansowe, które są specjalnie skrojone dla takich potrzeb. Dlaczego zatem warto się na nie zdecydować?

Wyższa kwota dostępna od zaraz?

Ok, być może kredyt samochodowy nie jest dostępny od zaraz, ale oferuje znacznie wyższą możliwą kwotę kredytowania, niż analogiczny kredyt gotówkowy. W tym drugim rozwiązaniu bank bierze pod uwagę jedynie dochody potencjalnego Kredytobiorcy, co niejako wymusza zaciągnięcie niższej kwoty. Z kolei kredyt samochodowy jest udzielany z uwzględnieniem dodatkowego zabezpieczenia, czyli pojazdu, na który jest zaciągany. W efekcie bank ponosi znacznie niższe ryzyko, co przedkłada się na wyższą dostępną kwotę i niższe koszty jej pożyczenia przez Klienta. Podsumowując, kredyt samochodowy daje Kupującemu auto o wiele większe możliwości, niż alternatywne formy finansowania takich inwestycji. W ten sposób można np. zakupić pojazd oferujący znacznie wyższy komfort transportu.

Bank i jego promesa

Kredyty samochodowe to produkty finansowe, które służą zakupowi określonego pojazdu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe od zaraz, dlatego banki często udostępniają przyszłym Kredytobiorcom (samochodowym) specjalną promesę, gwarantującą wypłatę środków w przypadku spełnienia określonych formalności pomiędzy Kupującym a Sprzedawcą. Oczywiście promesa ta nie jest udzielana na zawsze. W zależności od przepisów obowiązujących w danym banku, jej ważność może trwać przez tydzień, dwa lub nawet przez cały miesiąć. Co ważne – w przypadku zdecydowanej większości banków, udzielenie takiej promesy jest całkowicie darmowe. Należy też pamiętać, że z przywileju tego mogą skorzystać wyłącznie osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu samochodowego. Na marginesie warto zaznaczyć, że zaciągnięcie samochodówki za pośrednictwem banku samochodowego, jest jeszcze łatwiejsze i szybsze.

Elastyczność zobowiązania

Kredyt samochodowy zaciągany za pośrednictwem banków samochodowych, to specyficzna forma zaobowiązania, która charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością. Oczywiście w przypadku klasycznych banków procedury uzyskania tych środków nie są już aż tak elastyczne, niemniej i tak uzyskanie ich na zakup konkretnego pojazdu jest o wiele łatwiejsze. Skąd ta elastyczność? Zaciąganie kredytu za pośrednictwem banku samochodowego ogranicza się wyłącznie do wyboru auta i… podpisania odpowiedniej umowy. Całość procedur – przy zachowaniu odpowiedniej zdolności kredytowej – ogranicza się maksymalnie do kilku dni. Oczywiście większość banków samochodowych wymaga dostarczenia dokumentacji potwierdzających uzyskiwanie określonych dochodów, ale na tym większość formalności się kończy. Zwłaszcza, że z perspektywy jednego okienka można również w ten sposób sformalizować zakup odpowiedniego ubezpieczenia.

Podsumowanie

W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych, kredyty samochodowe są znacznie bardziej elastyczne, niejednokrotnie łatwiejsze do uzyskania (w żądanej kwocie) i bezpieczniejsze w kontekście zabezpieczenia kredytowanego kapitału. Nie bez znaczenia jest też łączny koszt samochodówki i możliwość rozciągnięcia jej spłaty na znacznie większą liczbę miesięcznych rat, dzięki czemu nie jest ona tak uciążliwa dla domowego budżetu.

Komentarze zostały wyłączone.