Czy warto ubezpieczać kredyt gotówkowy?


Do niedawna kredyt z ubezpieczeniem był dosyć rzadko spotykany, teraz natomiast nie znajdziemy nawet jednej oferty dostępnej bez ubezpieczenia. Oczywiście w tym miejscu zaznaczyć trzeba, że ubezpieczenia te nie są obligatoryjne i możemy z nich skorzystać na zasadzie dobrowolności. Często podejmując decyzję odnośnie do tego, czy ubezpieczymy kredyt, kierujemy się zawartością naszego portfela, gdyż koszt ubezpieczenia wpływa na wysokość raty. Rzadko natomiast patrzymy na ubezpieczenie kredytu jak na przykład poduszkę powietrzną, która też kosztuje, ale może uratować nam życie. Ubezpieczenie co prawda nie uratuje nam życia, ale zabezpieczy nas i naszych bliskich od różnych zdarzeń mogących nam utrudnić lub całkowicie uniemożliwić spłatę kredytu.

Kosztu ubezpieczenia nie odczujemy tak bardzo, gdyż jest on kredytowany, składka jest pobierana za cały okres z góry i doliczana do kwoty kredytu, tym samym powiększając go w niewielkim stopniu. Drugą możliwością jest rozliczenie składki na poszczególne miesiące i doliczenie jej do poszczególnych rat.

Za w sumie niewielkie pieniądze zyskujemy niesamowity komfort, gdyż w przypadku utraty pracy (oczywiście nie z naszej winy i nie za porozumieniem stron), choroby, czy śmierci ubezpieczyciel przejmie spłatę kredytu i nasza rodzina nie będzie obciążona ratami.

Ubezpieczenie spłaty kredytu jest warto także z innego powodu, ponieważ poza zabezpieczeniem możemy odnieść także inne korzyści. Często ubezpieczając kredyt, możemy dostać specjalne warunki cenowe, czyli na przykład niższe oprocentowanie, obniżoną prowizję, ale często też możemy skorzystać z innych ofert specjalnych, bonusów i promocji.

Jednakże nie można działać pochopnie i ubezpieczeniu należy się dokładnie przyjrzeć, a szczególnie paragrafom mówiącym o odpowiedzialności ubezpieczyciela i o możliwych przypadkach wyłączenia jego odpowiedzialności. Sprawdzając dokładnie polisę, możemy natknąć się na zapisy mówiące o tym, że ubezpieczyciel nie przejmie spłaty zobowiązania, czy też nie wypłaci kwoty ubezpieczenia, jeżeli na przykład podczas wydarzenia uniemożliwiającego na późniejszą spłatę będziemy pod wpływem alkoholu. Należy także zwrócić uwagę czy ubezpieczyciel oferuje możliwość odzyskania choćby części kwoty ubezpieczenia w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu w całości.

Komentarze zostały wyłączone.